ساعت کاری :

24 ساعته

شماره های تماس : 44027911-021 , 44027833-021 , 44027604-021

حسادت نسبت به فرزند دوم

دسته

پرستار کودک

حسادت نسبت به فرزند دوم

حسادت نسبت به فرزند دوم

وقتی مهمانی وارد منزل شما می شود بهتر است نوزاد را در اتاق ببرید و مهمانان را به سالن پذیرایی دعوت کنید و اگر از آشنایان و دوستان شما باشند برای شما این خوشایند است که به فرزند ارشد خود بفرمایید که مهمانان را به اتاق راهنمایی کند تا از نوزاد دیدار نمایند و این راهکاری هست که فرزند ارشد خود را مسئول این امر می داند و یکی از راهکارهای حل حسادت نسبت به فرزند دوم  می باشد.

فرزند دوم را از فرزند اول دور نکنید

فرزند دوم را از فرزند اول هرگز دور نکنید. خیلی از والدین این تصور را دارند که ممکن است فرزند اول به فرزند دوم آسیب بزند برای همین فرزند دوم را از فرزند اول دور میکنند و این کار اصلا درست نیست باعث می شود که فرزند اول حسادت نسبت به فرزند دوم پیدا کند.
با متولد شدن فرزند دوم مادر بین دو فرزند یعنی فرزند اول و دوم باید ارتباطی برقرار کند و کم کم به فرزند ارشد مسئولیت هایی در رابطه با نگهداری و مراقبت از فرزند دوم را بدهد ، تا تعامل بین فرزند اول و دوم را زیاد کند. زمانی که فرزند دوم به یک سالگی رسید لازم است از اتاق والدین جدا شود.

وقتی فرزند دوم به یک سالگی رسید لازم است از اتاق والدین جدا شود. لازم است در ۶ ماهه اول کودک تازه متولد شده در کنار والدین بخوابد ولی در ۶ ماهه دوم بهتر است کودک در تختی مجزا در در اتاق خواب والدین خود باشد ، در ۶ ماهه سوم بهتر است کودک از اتاق والدین خارج شود و در اتاق فرزند اول بخوابد.

از توجه خودتان به فرزند ارشد ، با ورود نوزاد تازه متولد شده کم نکنید

با فرزند ارشد خود در مورد کودک تازه متولد شده و کمک های تاثیرگذار او که می تواند بر فرزند دوم داشته باشد، صحبت کنید. زمانی که وسایل نوزاد را مرتب می کنید حتما تغییرات از جمله مرتب کردن وسایل فرزند ارشد را هم انجام دهید تا اینکه او تصور کند که به اندازه کودک تازه متولد شده در مرکز توجه قرار دارد.

تغییرات رفتاری کودکان بعد از تولد فرزند دوم

بیشتر کودکان زمانی که خواهر و برادر کوچکترشان متولد می شود ، رفتار آنها تغییر پیدا می کند. البته این تغییر به نوع شخصیت کودک و آماده سازی والدین آنها بستگی دارد که می تواند مثبت و یا منفی باشد.

زمانی که فرزند دوم به دنیا می آید ، لجبازی، پرخاشگری، حسادت، ترس از جدایی از مادر، دیدن کابوس های شبانه از جمله واکنش های منفی است که از جانب فرزند اول رخ می دهد و بروز چنین رفتارهایی از فرزند ارشد طبیعی می باشد که والدین با نشان دادن عملکرد صحیح از خودشان این مشکلات برطرف می شود. گاهی اوقات اختلال در عادات غذایی و خواب کودک، پرخاشگری های عصبی و آسیب رساندن به نوزاد از فرزند اول مشاهده می شود.

برای اینکه این مشکلات احتمالی کمتر شود ، بهترین کار این است که قبل از متولد شدن فرزند دوم ، با فرزند اول خود در مورد تغییراتی که قرار است آینده در خانواده خودتان اتفاق افتد صحبت کنید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه