ساعت کاری :

24 ساعته

شماره های تماس : 44027911-021 , 44027833-021 , 44027604-021

نوزاد تازه متولد شده

دسته

پرستار کودک

نوزاد تازه متولد شده

نوزاد تازه متولد شده

یک تجربه هیجان انگیز بچه دار شدن می باشد. اکثر والدینی که می خواهند به زودی طمع شیرینی پدر و مادر را بچشند ، باید خودشان را برای نگهداری از نوزاد تازه متولد شده آماده کنند.

آماده کردن خانه برای ورود نوزاد تازه متولد شده کار دشواری نیست اما گاهی مورد بی توجهی قرار می گیرد. به همین دلایل همه پدر و مادرها باید روش های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده را بیاموزند.

یکی از مهمترین روش های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده این می باشد ، به دلیل اینکه نوزادان معمولا به خاطر تعداد تنفس بالایی که دارند روی سطوح پایین و روی زمین و تخت هستند. بنابراین به تمیز کردن این سطوح اهمیت دهید. مبلمان را جا به جا کنید و گرد و خاک زیرشان را پاک کنید. بهتر است خاک فرش ها را بگیرید و آنها را بشویید و چند ساعتی زیر نور آفتاب قرار دهید.

مراقب بند ناف نوزاد باشید

بند ناف غذا و اکسیژن را از بدن مادر به بدن جنین در زمان بارداری می رساند. بعد از زایمان ارتباط بین جنین با بدن مادر جدا می شود و بند ناف با گیره ای مسدود می شود ، در این حالت به شکل پوست سیاه و خشکی دیده می شود. جدا شدن بند ناف جنین از بدن مادر خوشایند نبوده و به نوزاد آسیبی هم وارد نمی شود به دلیل اینکه عصبی به آن متصل نیست.

یکی از مهمترین نکات مهم این است که برای عفونی نشدن بند ناف کودک باید اطراف این بند را پاکیزه و خشک نگه دارید. در این حالت کودک را زیاد حمام نبرید تا قسمت بند ناف کودک خشک و خوب شود و اطراف آن نیز بهبود پیدا نماید.

این بهبودی بند ناف کودک ۲ هفته طول می کشد. اگر در قسمت بند ناف کودک قرمزی یا ترشح موادی مشاهده کردید حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید چون نشان دهنده عفونت می باشد. یکی از نکات مهم این می باشد که برای سریعتر خشک شدن بند ناف کودک خود ، سعی کنید پوشک نوزاد خود را پایین تر از بند ناف او ببندید.

حمام کردن نوزاد

دو مرتبه حمام کردن نوزاد در هفته های اول کافی است. شما می توانید صورت، گردن، دست ها و باسن نوزاد را هر دو روز یک بار تمیز کرده و از پاکیزه بودن او به این ترتیب مطمئن شوید. وقتی نوزاد را حمام می کنید می توانید از وان بچه یا از کف پوش های نگهدارنده  نوزاد برای مراقبت کردن او در حمام استفاده نمایید و تمام مواردی که به آن نیاز دارید را در دسترس خودتان قرار دهید.

خیلی از متخصصان در هنگام حمام کردن نوزاد ، استفاده از صابون را صحیح نمی دانند اما شما می توانید از صابون مخصوص کودکان استفاده کنید. در زمان حمام کردن نوزاد به هیچ وجه نوزاد را از نظر دور نکنید و او را به حال خود رها نمایید.

وقتی کودک را بلند می کنید مراقب باشید که او از دستان شما نیوفتد چون بدن او ممکن است لیز باشد. باسن نوزادان دختر را باید از ناحیه جلو به پشت شست و در مورد نوزادان پسر هیچ گاه سعی نکنید پوست بیضه نوزادان را به عقب بکشید ، زیرا این قسمت بسیار حساسی است. به سادگی و به آرامی این قسمت ها را بشویید.

لباس پوشانیدن به نوزاد

کم یا زیاد پوشانیدن لباس به نوزاد بسیار مهم می باشد به دلیل اینکه نوزاد نمی تواند دمای بدن خود را تنظیم نماید. نوزاد بهترین روش برای پوشاندن نوزاد ، انتخاب چندین لایه از لباس های سبک و نازک می باشد ، بجای اینکه یک لباس کلفت تن او کنید. در این صورت می توانید تعداد لباس های نوزاد را کم و یا به آن اضافه نمایید. در فصل سرما برای گرم نگه داشتن بدن نوزاد حتما بر سر او کلاه بگذارید. گاهی اوقات پوشاندن لباس به دست و پاهای کوچک نوزاد ممکن است ترس آور باشد در صورتی بدن کودک انعطاف پذیرتر است. در این حالت لباس هایی که قسمت پایین و جلوی آن باز می شود برای اولین هفته ها مناسب هستند.

مراقب پوست نرم و نازک نوزاد باشیم

از موارد عمومی در نوزادان قرمزی ، جوش و دانه های ریز می باشد. اگر بر روی بینی و گونه های نوزادتان لکه های سفید رنگی دیده شد ، با این لکه ها کاری نداشته باشید چون آنها معمولا خود به خودی از بین می روند. گاهی اوقات بر پوست سر نوزاد لکه های زخیم چرب زرد رنگی دیده می شوند که آنها بدون خطر هستند و می توان آنها را با شامپویی مخصوص از بین برد.

گاهی اوقات برخی از نوزادان از قرمزی و ناراحتی در محلی که پوشک می پوشند، رنج می برند. بنابراین اگر پوشک نوزاد را منظم تعویض نمایید و باسن او را تمیز و خشک نگه دارید و از کرم های مخصوص نوزادان استفاده نمایید از این ناراحتی ها در نوزادان پیشگیری می کند. لحظاتی کودک را از قید هرگونه پوشک آزاد نگه دارید تا از هرگونه ناراحتی و قرمزی در ناحیه باسن او جلوگیری شود. از زیر اندازهایی که آب از آن عبور نمی کند برای این زمان ها استفاده کنید.

نقاط نرم کودک شما

  • هنگامی که به قسمت نرم سر بچه دست می زنید نترسید ، این قسمت سر کودک با پوستی سخت پوشیده شده است که نیازی به توجه خاصی ندارد.
  • این ناحیه از بدن نوزاد است که به سر او اجازه می دهد که در زمان تولد تغییر شکل دهد و از کانال خروجی بیرون آید. قسمت عقبی این ناحیه از سر نوزاد در دوماهگی بسته می شود در حالیکه قسمت جلویی آن زمانیکه او دوساله است بسته می شود.
  • به قسمت نرم سر نوزاد همیشه توجه داشته باشید. چون از این ناحیه می توانید نشانه هایی از سلامتی نوزاد خود را ببینید.
  • زیادی پایین رفتن این ناحیه می تواند نشانه ای از کمبود مایعات در بدن او باشد، در حالیکه بر آمدگی زیاده از حد آن می تواند نشانه بیماری مننژیت باشد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه